jak-zvilnyty-za-progul-273x300Сьогоднішня стаття буде присвячена досить такому «каверзному» питанню, на думку багатьох юристів і працівників кадрової служби.

Ситуація, коли звільняють працівника за прогул досить поширена на сьогоднішній день. Але проаналізувавши судову практику щодо поновлення на роботі за рішенням суду працівника, звільненого за прогул, можна дійти висновку, що суди досить часто виносять рішення на користь працівника. Але сьогоднішня тема у нас трішки про інше, а саме: як правильно звільнити працівника, котрий відсутній на роботі понад 1 місяць?

Відповідно до п.4 ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпПУ) трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку прогулу (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин.

Роботодавці часто роблять помилки щодо звільнення за п.4 ст. 40 КЗпПУ. Про те, як правильно все оформити, ми поговоримо далі.

Для прикладу, візьмемо непросту ситуацію, коли працівник відсутній на робочому місці понад 1 місяць, на зв’язок виходить, повідомляючи про те, що знаходиться на «лікарняному» (звільнення тимчасово непрацездатного працівника, можливе лише за п.5 ст.40 КЗпПУ, тобто працівник повинен бути відсутній безперервно більш як чотири місяці).

Отже, для початку нам необхідно проставляти в табелі обліку робочого часу щоденні його прогули, але цей факт повинен бути задокументований (доповідна записка безпосереднього начальника працівника, якщо немає начальника, тоді іншого працівника, бажано, котрий за своїми посадовими обов’язками «контактує» з відсутнім працівником, акт про відсутність на робочому місці, підписаний не менш як трьома особами (наприклад: начальник, працівник по кадровій роботі та уповноважений трудового колективу). Акт складати кожного дня не потрібно, досить одного акту із зазначенням в ньому всіх днів прогулу. Далі необхідно відправити працівнику лист з проханням повідомити про причину своєї відсутності, не забувши про опис вкладеного та повідомлення про вручення, але щодо нашої ситуації то необхідно викласти в проханні ще й необхідність надання підтверджуючого документу, щодо тимчасової непрацездатності. Для відповіді необхідно встановити оптимальний строк (якщо в межах міста, то достатньо буде семи днів). У разі, коли після даного строку ви не отримуєте відповіді, то необхідно скласти також акт і також за підписом трьох осіб. Ці всі дії необхідні для створення мінімальної доказової бази, котра послужить допоміжним інструментом для суду. Є ще одна особливість, яка звичайно всім відома, це у випадку наявності первинної профспілкової організації на підприємстві, у цьому разі необхідна їхня згода.

Коли після проведення Вами всіх зазначених вище дій працівник так і не з’явився, його необхідно звільнити останнім днем, коли він виконував свої посадові обов’язки з виданням наказу про звільнення більш пізньою датою. В день видачі наказу (зверніть увагу) відсилається ще один лист, за тією самою схемою, з пропозицією з’явитися за трудовою книжкою та отриманням усіх належних йому сум, а також докладаєте копію наказу про звільнення.

Хочу звернути Вашу увагу на те, що згідно із законодавством, роботодавець має 6 місяців для звільнення працівника з моменту вчинення проступку і 1 місяць на звільнення з моменту його виявлення (ст. 148 КЗпПУ). Але ситуація така, що навіть коли, прогул більше 1 місяця, то весь цей час, котрий понад так звану законодавчу «норму», можна вважати пройшов на з’ясування обставин відсутності працівника (за весь період працівнику, в ніякому разі, не повинна нараховуватися заробітна плата, а в табелі обліку робочого часу повинно стояти «НЗ», навіть, якщо загальна кількість днів буде, наприклад, дорівнювати шістдесяти). Далі вся процедура зрозуміла.

Отже, підсумувавши все вищевикладене, стає зрозуміло, що в даній ситуації чи в подібній роботодавець спокійно може звільняти працівника за прогул. Але я надіюсь, що таких ситуацій буде ставати дедалі менше, оскільки це витрати часу та нервів, як для роботодавця так і для працівника.

Ігор Кацевич, юрист