ohorona-v-supermarketiСьогодні в Україні діє велика кількість торгових центрів (супермаркетів), які кожного дня відвідує безліч громадян. В таких магазинах досить часто охорона зупиняє для перевірки покупців, проглядає їх речі та покупки. А наскільки це правомірно? Ось сьогоднішня наша тема.

Всі чули про події 2012 року в столичному торговому центрі (далі ТЦ), де було вбито персонал. Після цих подій в законодавство щодо охоронної діяльності було внесено зміни щодо приватних охоронців. Отже:

Мова буде йти не про охорону ДСО, котра наділена правами передбаченими ЗУ «Про міліцію», а про штатних охоронців чи охоронців приватної фірми.

Для початку, коли Вас затримала охорона ТЦ і вони мають намір здійснити огляд речей або навіть обшук, то такі їхні дії підпадають під ознаки злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України (в залежності від обставин, це може бути перевищення влади або службових повноважень чи самоправство), а також адміністративних правопорушень відповідно до  КУпАП (самоправство) і не буде зайвим їм це нагадати, чого може бути достатньо. У випадку, якщо підозри охорони не підтвердились, Ви маєте повне право на відшкодування збитків. Крім зазначеного вище, охорона ТЦ не має права проводити Вас в кімнату охорони (без Вашої добровільної згоди), застосовувати зброю чи інші травматичні чи спеціальні засоби (крім випадків передбачених законом), застосовувати фізичну силу (крім випадків передбачених законом), доставляти у відділення міліції. Коли мова йде про порушення прав громадянина та/або вчинені дій чи бездіяльності, що можуть загрожувати життю, здоров’ю, честі та гідності особи, охорона зобов’язана викликати міліцію. Є одне виключення, коли охорона ТЦ може затримати громадянина до приїзду міліції, це коли є явні ознаки злочину, а затримання повинно проходити без завдання шкоди громадянину. Далі я більш детально розповім про права охорони.

Відповідно до ст. 12 ЗУ «Про охоронну діяльність» персонал охорони під час виконання функціональних обов’язків має право:

1) вимагати від осіб припинення протиправних дій, дотримання законності та правопорядку;

2) вимагати від службових осіб об’єктів охорони та інших осіб дотримання пропускного та внутрішньооб’єктового режимів;

3) не допускати проникнення осіб та затримувати тих, які намагаються проникнути (проникли) на об’єкт охорони або залишити його, порушуючи встановлені правила, з обов’язковим негайним повідомленням про це територіального органу внутрішніх справ;

4) протидіяти правопорушникам і негайно повідомляти органи внутрішніх справ про вчинення цими особами кримінального або адміністративного правопорушення;

5) застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби (у разі виникненні нагальної потреби, щоб запобігти вчиненню злочину, що загрожує життю, та здоров’ю людей але в рамках необхідної оборони або крайньої необхідності);

7) проводити відкриту відео- та фотозйомку подій як допоміжний засіб запобігання протиправним діям з обов’язковим оприлюдненням на об’єкті, що охороняється, інформації про здійснення таких заходів.

Є випадки, коло охорона досить «наполегливо просить» відвідати кімнату охорони, в такому випадку Вам необхідно викликати міліцію самостійно та повідомити про це своїх близьких чи рідних і ні в якому разі не проходити в їх кімнату.

Ігор Кацевич, юрист