vykonannja-sudovyh-rishenСьогодні, як всім відомо, «виграти справу у суді – це ще не перемога». А це ствердження виходить з того, що після суду Ви звертаєтесь у виконавчу службу із виконавчим листом чи судовим наказом (найбільш поширені виконавчі документи) для того, щоб виконати рішення суду, оскільки дуже рідко боржник виконує його добровільно.

Згідно ЗУ «Про виконавче провадження» виконавче провадження повинно бути відкрите протягом 3-х днів з моменту отримання виконавчого документу (разом із заявою про відкриття виконавчого провадження). Сьогодні це так і робиться, але відкриття виконавчого провадження (далі — ВП) ще не означає, що рішення суду буде виконане. Після відкриття ВП державний виконавець розсилає запити про наявність майна у БТІ (нині – у Державну реєстраційну службу), ДАІ, органи земельних ресурсів, розшукуються через податкові органи банківські рахунки та ін. Відповідь на ці запити надходить протягом місяця, якщо не більше, а поки виконавець «розчухається», той може пройти і два місяці. Після цього накладається арешт на майно (сьогодні при подачі заяви про відкриття виконавчого провадження практикується зазначати, щоб із відкриттям ВП державний виконавець одразу виносив постанову про накладання арешту на все наявне майно і це досить ефективно).

Але реальність така: державний виконавець здійснив вищезазначені дії, а ВП – «замерзло». Є два способи зрушити з місця виконання рішення суду, це:

  1. Подавати скарги на його дії;
  2. Матеріальне заохочення.

Яке вибрати – це вже кожен вирішує сам. Боржник, в свою чергу, також може затягувати ВП зазначеними вище способами. Це так зване «хто швидше».

Є основні моменти, від яких залежить виконання рішення суду:

  1. Бажання та швидкість роботи державного виконавця. Він наділений великою кількістю повноважень і бажання їх використати може призвести до реальних позитивних наслідків, але все чомусь виходить навпаки (80% випадків);
  2. «Налагодженість» відносин виконавця і стягувача. Що мається на увазі: надання транспорту, допомога в передачі запитів та ін. документів, офіційне фінансування витрат, транспортування майна боржника, домовленість з іншими державними органами та підприємствами (будь-якої форми власності) про «прискорення» надання відповіді на запити, реалізації майна боржника та ін.
  3. Протидія самого боржника:  приховування майна та інших активів, оскарження кожної дії виконавця, фіктивне порушення справи про банкрутство (у цьому разі будь-яке виконавче провадження автоматично призупиняється), вплив на дії виконавчої служби як хабарами (самий «простий варіант»), так і адміністративним впливом («найскладніший» варіант, особливо у випадках з підприємствами, які мають регіональну значимість).

 Я не буду углиблятися в подробиці, а надам декілька порад щодо збільшення шансів виконання рішення суду:

  1. Отримати в суді рішення та виконавчий документ якомога швидше (не чекати поки надійте поштою чи Вам зателефонують (що досить рідке явище));
  2. Написати у виконавчу службу заяву про відкриття виконавчого провадження (заява довільної форми, але краще це довірити юристу, оскільки грамотне її написання із знанням всіх тонкостей ВП збільшує шанси на належне виконання рішення суду);
  3. При подачі заяви з додатками, необхідно подати її самостійно в канцелярію, щоб на Вашому екземплярі була відмітка про прийняття (із значенням дати, посади та підпису посадової особи), також можна спробувати вияснити, який виконавець буде призначений (це трапляється останнім часом і не досить рідко, коли секретарю може бути відомо на кого буде розписана ваша заява).
  4. Після того, як тільки буде відкрите ВП, вам слід прийти на прийом до державного виконавця, цим ви проявите свою зацікавленість;
  5. Якщо Ваша зацікавленість «не допомогла» виконавцю почати належно виконувати свої обов’язки, є кілька методів:

—  пропустити можливість звернення із скаргами до начальника виконавчої служби і до міського управління юстиції, а відразу ж звернутися до обласного управління юстиції, котре візьме на «контроль» виконання рішення суду, що допоможе «зрушити з місця» ВП;

—  можна звернутися до суду із скаргою, але врахуйте, що це може зупинити ВП, що «на руку» боржнику, і не факт, що виконавець сам же буде усувати недоліки в своїй роботі. Краще звернутися в скаргою в прокуратуру, до компетенції якої відноситься контроль за діяльністю саме тієї виконавчої служби, де відкрите ВП по «Вашій справі». Після такого звернення, швидше за все (90%), виконавець «заворушиться»

Хочу зазначити, що в нашій країні ще довго потрібно буде самому «контролювати» виконання рішення суду, допоки кожен громадянин не почне діяти. Чим більше скарг, чим менше хабарів, а основне, довіряти дану роботу кваліфікованим юристам, оскільки, малоймовірно, що наші громадяни, особливо ті, котрі вперше звертаються у виконавчу службу, зможуть досягти певних, позитивних результатів без вивчення даного питання. Так подумайте чи варто Вам псувати свої нерви та витрачати свій час у сфері, котра потребує практики та досконалого вивчення. Повірте, звернення до кваліфікованого юриста, не тільки зекономить Вам час, кошти та нерви, а й допоможе виконати рішення суду.

Ігор Кацевич, юрист