На сьогоднішній день, кожне підприємство чи підприємець, котрі планують розвиватися чи розширятися з допомогою провадження зовнішньоекономічної діяльності, рано чи пізно, стикаються з таким питанням, як проходження акредитації в митних органах. На перший погляд це може показатися не простим питанням, але, на справді, це досить просто. Вся процедура займає близько 1-2 днів. З 7 вересня 2012 року почав діяти новий порядок обліку осіб, які здійснюють операції з товарами (акредитація підприємства/ФОП при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності).


mytna-akreditacijaЗа приклад візьмемо юридичну особу. Отже, почнемо:

Акредитація необхідна, коли підприємство планує експорт та/або імпорт товарів, так само це стосується фізичних осіб-підприємців. Чому я зазначив, що процедура проходження акредитації може займати в середньому 2 дні, так це тому що необхідно звертатися до митних брокерів, оскільки, як зазначалося вище, з 07.09.12 р. почав діяти новий порядок проходження акредитації, а це додатковий час. Відповідно до п. 6 Наказу Міністерства юстиції України № 634 від 30 травня 2012 року особа, яка здійснює операції з товарами (уповноважена нею особа), для постановки на облік подає:

два примірники картки обліку;

електронну копію картки обліку*.

Оригінали та завірені в установленому порядку копії таких документів:

юридичні особи:

витяг з установчих документів, який підтверджує право провадити зовнішньоекономічну діяльність (копія витягу має бути завірена печаткою юридичної особи);

довідку органів державної статистики про внесення особи до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (копія довідки має бути завірена печаткою особи);

фізичні особи — підприємці:

копію довідки про взяття на облік платника податків;

представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності:

свідоцтво про реєстрацію представництва іноземного суб’єкта господарської діяльності на території Україні, на яке поширюється дія Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», видане центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики (копія свідоцтва має бути завірена нотаріально або державним органом, що здійснив реєстрацію);

довідку органів державної статистики про внесення представництва до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (копія довідки має бути завірена печаткою представництва).

Я підкреслив в списку «електронну копію картки обліку» (формат ***.imfx) (далі — форма). Зараз поясню, що це мається на увазі. В митних брокерів та в митних органах є спеціальне програмне забезпечення в якому заповняється затверджена форма облікової картки і самостійно це можна зробити лише тоді, коли Ви впевнений користувач QDPro або MD-Declaration. Так що краще звернутися до брокерів, щоб вони заповнили для Вас таку форму, вартість цієї послуги становить близько 100,00 гривень і повірте це виправдані витрати.

У вищевказаному переліку зазначено, які документи надаються на митницю, з цим все зрозуміло. Але є ще інший перелік документів, котрий необхідно надати митним брокерам, щоб ті могли правильно заповнити форму. Це:

1. Статут підприємства (оригінал + копії: титульної сторінки, 1-ої та останньої сторінки і всіх сторінок, де зазначено, що підприємство може провадити зовнішньоекономічну діяльність).

2. Протокол зборів засновників або установчий договір (згідно статуту) — копія.

3. Довідка із статуправління (оригінал + копія).

4. Виписка з Єдиного державного реєстру — (оригінал + копія).

5. Свідоцтво платника ПДВ — (оригінал + копія).

6. Довідка з банку про відкриття валютних рахунків і рахунків у національній валюті України (оригінал).

7. Наказ по підприємству про визначення відповідальних працівників за роботу з митницею, їх прізвище, ім’я, по батькові, посада, паспортні дані, зразки підписів, зразок печатки, яка використовується при оформлені документів в митних органах (оригінал + копія).

8. Копії 1-ої, 2-ої і сторінки з реєстрацією паспортів директора, головного бухгалтера та осіб, відповідальних по роботі з митницею, копії довідок про присвоєння ідентифікаційного податкового номера цим особам.

9. Наказ про призначення директора та головного бухгалтера (оригінал + копія).

10. Витяг із статутних документів, котрий підтверджує право ведення зовнішньоекономічної діяльності — складається митним брокером.

Всі копії вищезазначених документів завіряються печаткою Вашого підприємства, підписом директора або представника за довіреністю чи особи уповноваженої на роботу з митницею і фразою «Копія відповідає оригіналу» та проставляється дата завіряння. Всі оригінали документів надаються брокеру для звірки з копіями та відразу ж повертаються.

Підсумуємо всю інформацію і ось, що повинно вийти перед поїздкою на регіональну митницю:

1. Три оригінальних примірники облікової картки (один з яких має бути в електронній формі (формат ***.imfxна флеш-носієві);

2. Витяг із статутних документів, котрий підтверджує право на ведення зовнішньоекономічної діяльності;

3. Довідка із статуправління;

4. Опис документів, що подаються (на фірмовому бланку).

Відповідно на кожному документі проставляється, у відповідних місцях, печатка підприємства (чи це оригінал, чи витяг, чи копія). Я б ще порекомендував взяти із собою печатку підприємства, оскільки ніхто не застрахований від помилок.

Ось і весь процес.

 

Ігор Кацевич, юрист